ראשי > כללי > איך מוצאים עבודה אחרי גיל 50? 07:01 | 27.1.2011 מאת חיים ביאור

איך מוצאים עבודה אחרי גיל 50? 07:01 | 27.1.2011 מאת חיים ביאור

TheMarker.com.

איך מוצאים עבודה אחרי גיל 50?
07:01 | 27.1.2011 מאת חיים ביאור
 

>> לפני שנתיים נקראו כ-100 עובדים של חברת אלישרא, שגילם פחות מ-35, לפגישה עם המנכ"ל, יצחק גת. מטרת המפגש היתה הקמת פורום של עובדים צעירים, קבוצה שתזכה לקידום ותהפוך לעתודה הניהולית של החברה. "אני מקווה שלא אצטרך לראות בחברה יותר מדי בעלי שיער לבן", הוא אמר, לפני שפרש לפניהם את תוכנית העבודה החדשנית. גת, בעצמו בעל שיער לבן, ציפה ודאי כי הנוכחים ישמחו לשמוע על מגמת ההצערה בחברה, אלא שהם דווקא חשו מבוכה אל מול האייג'יזם (אפליה על רקע גיל) המוצהר.

איילה ורון, 58, אינה מופתעת. לפני שנתיים, לאחר 27 שנה כמורה לחינוך גופני בבית ספר יסודי ביבנה, פרשה מעבודתה וחיפשה משרה אחרת. "בחברות ההשמה הסבירו לי כי הצעות העבודה שברשותם אינן מתאימות לי", היא מספרת. "הרגשתי נורא. נהפכתי לאדם לא רלוונטי". לבסוף, בעזרת קשרים, מצאה עבודה בחצי משרה בצהרון. "חשוב לשמור על קשרים מהעבר", היא אומרת, "זה עוזר מאוד בגיל הזה". בנוסף, היא ממליצה לחפש באמצעות אתרים ייעודיים לחיפוש עבודה ובעמודי קריירה באתרי האינטרנט של חברות. "על חברות השמה וכוח אדם אני מציעה לוותר", מסכמת ורון, "פשוט כי המפגש עמן מבזה. חשוב להדגיש כי מיומנות מחשב גבוהה חשובה לצורך חיפוש עבודה ומעל הכל – יש להצטייד בסבלנות, שתאפשר להתגבר על האכזבות שבדרך".

לפי נתוני שירות התעסוקה, מדי חודש מפוטרים בישראל 10-12 אלף עובדים, וההערכות הן כי מרביתם משתייכים לשני קצוות מבחינת הגיל: הצעירים המפוטרים הם ברובם עובדים זמניים בחברות ובארגונים, ואילו המבוגרים הם אלה שההנהלות ששות לשבץ ברשימות הפורשים מרצון או בכפייה.

נורית סער, 50, החלה לעבוד בחברה המספקת שירותי חשבונאות לפני שנים רבות. אט אט, בשל אי יציבות במספר לקוחות החברה, משרתה הצטמקה והיא נהפכה לפרילנסרית, שמגיעה לעבודה רק כשמזעיקים אותה לרגל פרויקט חדש. "באחרונה הציעה לי חברת כוח אדם לעבוד כמנהלת חשבונות בחברה גדולה", היא מספרת, "ואז הבהירו שנדרש ידע בתוכנת חשבשבת. אמרתי שאיני שולטת מספיק טוב בתוכנה זו, אך אוכל ללמוד להשתמש בה בתוך זמן קצר. החברה השיבה לי שאין להם משאבים כדי להכשיר אותי לזה, והפסדתי את המשרה".

סער מסכימה כי הדרך הטובה ביותר למציאת עבודה היא דרך חברים, כולל הפעלת פרוטקציה. "לנשים מבוגרות קשה יותר להיקלט בעבודה מול מועמדות המוגדרות כמשוחררות צה"ל וייצוגיות. זה המצב וצריך להפעיל כלים אחרים".

חיים אבו חצירה, 49, בעל תואר ראשון במדעי החברה ומינהל עסקים, השתחרר לפני תשע שנים משירות ארוך במשמר הגבול בדרגת סגן ניצב. לאחר שהקים חברה לאבטחה, שמירה וניקיון, אותה נאלץ לסגור לפני שנה וחצי, נהפך למובטל. הוא עובד כיום בהתנדבות בחברת שמירה. "מעסיקים פוטנציאליים נרתעים ומתייחסים אלי כבעל כישורי יתר, למרות שאני דווקא מוכן להתפשר", הוא אומר. לדבריו, הסיכוי של מועמד מבוגר להתמנות לתפקיד במגזר הממשלתי או המוניציפלי נמוך במיוחד. "במגזר הזה, הזוכים למשרה בדרג בינוני ומעלה הם אנשים שסומנו מראש".

הפתרון האישי של אבו חצירה הוא התנדבות והתפשרות. "התנדבות היא חשובה, כי למי שיתמיד יש סיכוי טוב ליהפך לעובד בשכר. חשוב לדעת לוותר לפעמים ולהתפשר. הייתם פעם בוסים כל יכולים? עכשיו תצטרכו להסתפק בעבודה פחות בכירה. העיקר שתעסיקו את עצמכם".

אנשי מכירות בגיל השלישי

ד"ר ישראל (איסי) דורון, יו"ר האגודה הישראלית לגרונטולוגיה, טוען כי שוק העבודה הישראלי הוא גילני, כלומר מפלה בין אנשים בשל גילם, אף שקיימת שורה ארוכה של תחומי עיסוק בהם עובדים מבוגרים יכולים להתמיד – ובהצלחה רבה.

"בענף המקצועות החופשיים-אקדמיים – עריכת דין, ראיית חשבון, ביטוח, ניהול חשבונות, הכשרת מורים, עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה וניהול משאבי אנוש – מבוגרים יכולים להמשיך עד גיל הפנסיה וגם לאחר מכן", אומר דורון.

"גם התחום האדמיניסטרטיבי – הכולל פקידות וניהול לשכה – ועיסוקים המתאפיינים במגע עם קהל, כמו פקידי קבלה במלון או עובדי פרונט דסק, מתאים למבוגרים. אלה תחומים הדורשים סבלנות, יכולת הקשבה ורגישות לאוכלוסיות שונות, ומי כמו עובדים מבוגרים מצטיין בתכונות אלה. ענף נוסף שמתאים למבוגרים הוא הסיעוד והדיור המוגן: אישה מבוגרת יותר המטפלת באשה סיעודית בת 75, תגלה אמפתיה גדולה יותר כלפיה מעובדת סיעוד בת 25", הוא אומר.

דורון מצביע גם על האפשרות להיות יזמים. "נכון, לא כל אחד הוא יזם בנפשו, אך עובדים רבים שפוטרו בגיל 50-55 בגלל צעדי התייעלות של ארגונים, פותחים עסקים קטנים ובינוניים, תוך ניצול הניסיון שרכשו והידע שצברו במהלך שנות עבודתם הרבות", הוא מסביר. "למשל, אנשים שלא מוצאים עבודה כשכירים נהפכים ליועצים בתחומם. מכרה אחרת שלי, שפוטרה ממשרתה כמנהלת לשכת מנכ"ל מאחר שנתפשה כמבוגרת מדי, הגשימה את חלומה להיות מעצבת של זרי פרחים. באחרונה כבר עשתה צעד נוסף, ופתחה חנות נישה לעיצוב זרי פרחים יחודיים לאירועים. מבוגרים לא מעטים, אוהבי טיולים, נהפכים למורי דרך ומלווי קבוצות מבוגרים בישראל ובחו"ל".

"למבוגרים יש יתרון יחסי לעומת צעירים, במיוחד בתחום המכירות של מוצרים שאינם היי-טק או תקשורת סלולרית", מוסיפה ריבי בלר, מנכ"לית עמותת "והדרת" הפועלת לשינוי עמדות בחברה הישראלית. "מחקרים בעולם מראים שעבודת המכירות נעשית טוב יותר כשמעבר השני של קו הטלפון יושב עובד מבוגר. לעובד כזה יש סבלנות והוא מקרין אמינות גבוהה יותר".

לדברי בלר, מחקר שנערך בגרמניה, הראה שקלדניות צעירות אמנם היו זריזות יותר בהדפסה, אך בסופו של דבר התפוקה של הקלדניות המבוגרות היתה גבוהה יותר – בגלל ידע, הכרת הנושא, הניסיון ויכולת הארגון. "סמנכ"ל במפעל תעשייתי סיפר לי שבתקופות של עומס רב בעבודה, הוא מזעיק לעבודה את הגמלאים שפרשו זה מכבר מהמפעל למשך חודש-חודש וחצי. אלה אנשים מנוסים שמכירים כל זווית בעבודה, ועליהם הוא יכול לסמוך".

הישארו מעודכנים

יצחק גנון, מנכ"ל עמותת 50 פלוס מינוס, סגר לפני 11 שנה, בגיל 60, חנות צעצועים בתל אביב. יחד עם נפלטים אחרים משוק העבודה, הקים את העמותה המסייעת למחפשי עבודה מבוגרים למצוא עבודה מתאימה. העמותה נותנת מידע על משרות פנויות ומלמדת אותם טקטיקות לחיפוש עבודה, כתיבת קורות חיים וקוד התנהגות בעת ראיון עבודה. "אבטלת המבוגרים בישראל היא תפוח אדמה לוהט", טוען גנון. "היא מגבירה את חוסר הביטחון של המבוגרים ואת תלותם בסביבה ובמדינה".

איך אפשר להתגבר על בעיית הגיל?

גנון: "האמינו בעצמכם. קחו קורס העצמה שמקיימות עמותות שונות, שימנף אתכם לחפש עבודה בצורה מיטבית, או היפגשו עם יועץ לתעסוקה; בעת חיפוש העבודה אל תסמכו על איש, גם לא על מי שמטיח לכם שאוטוטו הוא מסדר לכם ג'וב חלומי, אלא היו אקטיביים: אסור לשבת בבית ולשלוח מיילים ופקסים של קורות חיים ולהמתין לתשובה באופן פסיבי; בעת ראיון העבודה אל תתחנפו, כי הפגישה אינה 'סוף העולם', אלא אירוע שגרתי; הכניסו גוון אישי לשיחה עם המראיין; התייחסו לתקופת הביניים שבה אתם מחפשים עבודה לא כאל עונש, אלא כאל הזדמנות לשנות קריירה ולהיכנס לתחום חדש".

מיכל דגן, מנהלת עמותת מהות לקידום המצב הכלכלי והתעסוקתי של נשים מבוגרות במטרה לקדם שוק עבודה שוויוני והוגן, טוענת כי נשים מבוגרות משכבה סוציו-אקונומית נמוכה הן הסובלות ביותר וחושבת כי הפתרון יבוא דרך הכשרה מקצועית ממוקדת דווקא לנשים האלה. למי שמחפשת עבודה היא ממליצה להיות מעודכנת בתחומה, לשמור על פרו-אקטיביות ולזכור כי אפליה מטעמי גיל אסורה על פי חוק ויש להתלונן על כל תופעה כזו לנציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה שבמשרד התמ"ת.

career@themarker.com

 

  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: