ראשי > כללי > בן 40? בשביל המעסיקים אתה כבר זקן – "הזקן החדש"

בן 40? בשביל המעסיקים אתה כבר זקן – "הזקן החדש"

בן 40? בשביל המעסיקים אתה כבר זקן – "הזקן החדש"

בן 40? בשביל המעסיקים אתה כבר זקן – "הזקן החדש"
פתאום הודבק לי כינוי חדש: "מבוגר". מבוגר? מבוגר בשביל מה? אני שואל. והתשובה: "מבוגר מדי לעבודה". אם אתה בן 40 בממוצע ומעלה, בעל תחביבים שונים כמו בישול, רכיבה על אופניים או טיולי ג'יפים, נשוי עם ילדים, לרוב מתגורר במרכז הארץ ועד לא מזמן נחשבת לגבר בשיאו – אז גם אתה, כך מסתבר, זקן כמוני. לפחות כפי שמגדירים אותך מעסיקים בתעשיות העילית בישראל. בשבילם אתה "הזקן החדש".
בצלאל גרינברג
| לפני 11 שעות, 39 דקות

אז מיהו אותו "זקן חדש"? כיום הוא מובטל או חושש (בצדק) מפיטורין צפויים, מחפש עבודה כבר למעלה משנה בתחום בו עסק, שפוף, כפוף ומעט מדוכא, לא מצליח לעמוד בהתחייבויותיו הכלכליות ותופס את הראש בתהיות של "איך זה קרה לי?". ה"זקן" החדש הוא לא אנלוגיה אלא הגדרה חד משמעית של מעסיקים למובטלי ההייטק שפוטרו לאחר המשבר הפיננסי האחרון והינם בני 40 ומעלה או לחלופין בני אותו גיל שעדיין מחזיקים במקום עבודתם בציפורניהם.

ההייטק הישראלי הוא גאווה ישראלית; 52% מהייצוא הישראלי מקורו בהייטק, ההתעניינות העולמית החיובית בישראלית מקורה בהייטק, הכפלת מספר שיתופי הפעולה בין ארגונים ומדינות לבין ישראל פי כמה וכמה מקורה בהייטק, העלאת רמת החיים במדינת ישראל מקורה, בין היתר, בהייטק והפיתוחים הרבים ששמים את ישראל בכל פינה בעולם – מקורם בהייטק.

לתגובה זו הגיבו 1 חברים לכל התגובות
4 התגובה המובילה
בוקר טוב!!!!!!!!
בישראל בן 36-40 ואין לך פרוטקצייה אתה לא רק זקן. גם מת קליני.ולא מעניין את המעסיק מה אתה שווה. פשוט אתה כמו אוויר.
רק גבי גזית נלחם בתופעה הזו.

להמשך
משה סטרול (לפני 7 שעות, 36 דקות)
אך להייטק גם צד אפל. עלייתו המהירה לפיסגה הולידה יהירות בלתי נסבלת מצד המעסיקים והתנהגות בלתי אנושית לעובדים בצירוף לאי אכיפה מצד גורמי הממשלה, שהרי אף אחד שם לא מבין בהייטק וכנראה גם לא מתכוננים לכך.

הצד האפל מתבטא באפליות, עיוותים וגזענות. אפליות כדוגמת אפליה על בסיס גיל במסגרתה מנהלות משאבי אנוש מגדירות בפומבי ומעל דפי העיתונים, כי אין הן חושבות ומאמינות שכדאי לשכור בן 40+ כשאפשר לשכור בן 25 בפחות כסף, עם יותר מרץ ולא משנה הניסיון והאיכות – לטענתן. עיוותים כגון בתי תוכנה שפועלים כחברות כוח אדם אך אינן מוגדרות ככאלה וזוכות במכרזים ממשלתיים תוך העסקת עובדי קבלן ללא הגדרתם כעובדי קבלן ושלילת זכויותיהם ככאלה. וגזענות מהולה ביהירות (המזינה ומגדילה את הגזענות), המתבטאת בכך שרק אשכנזים בוגרי 8200 זכאים להיקרא ה"מומחים" הגדולים בתתי ענפי ההייטק השונים ומהווים, לרוב, מועדון סגור למשכורות הגבוהות.

"הזקן החדש", עבור מעסיקי ההייטק, הוא לא אחר מזבל שנזרק ממכונית נוסעת בשולי הדרך. אין צורך אפילו בהשלכתו בצורה מסודרת – העיקר להיפטר, גם אם זה מטנף את הסביבה ויוצר עלויות סביבתיות-חברתיות גבוהות.

המפחיד בכל העניין אינו רק העובדה, כי גיל העוסקים במקצועות ההייטק רק הולך ויורד וככל הנראה עוד כעשור לא יעסיקו בתחום עובדים אשר עברו את גיל התיכון. אלא דווקא המחשבה, כי החברה הישראלית – ובייחוד זו העסקית, מאמצת את דפוסי התנהגות ההייטק כאילו ומדובר בתורה מסיני; יום העבודה הארוך הורחב ואומץ מתחום זה, הסכמי השכר הגלובאליים הכוללים בתוכם שעות נוספות הורחבו ואומצו מתחום זה, הקיוביקלס המכוערים והמטרידים שכיום מאופיינים בעיקר בקרב חברות המכירה והשירותים הטלפוניים הורחבו ואומצו מתחום זה ותקוותי היחידה היא, כי נשכיל לעצור את הדרדרות החברה הישראלית מלאמץ ולהרחיב את היחס של תעשיית ההייטק לעובדיה.

כיום, מתוכננת חקיקה ייעודית לתיקון עוולות תעשיית ההייטק השונות. כדי לקדמן יש לפעול, להפעיל ולזעוק – לטובתנו. בואו נחזיק אצבעות כי כולנו נשכיל לא לשתוק ו"להפוך את השולחנות" למענינו ולמען ילדינו, כדי שאנחנו לא נהפוך לזקנים החדשים בגיל 35 וילדינו לזקנים החדשים בגיל 20.

תזעקו, תפעלו, תשפיעו! אתר התאחדות עובדי תעשיות העילית בישראל:www.eti.org.i

:קטגוריותכללי
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: